Szolgáltatások

Palló tokos ajtók és ablakok

Ezzel a típussal ritkábban találkozhatunk már. Fő jellemzője, hogy csak úgy mint a gerébtokos, ez is egy külső és egy belső szárnyból áll viszont itt a külső szárny kifelé nyílik! Mivel nagyon régi épületekben találhatóak, például a belvárosban vagy a Várban gyakran ezek műemléknek nyilvánított épületekben találhatóak ezért a cseréjük nem engedélyezett. Csak ugyanolyanra gyártott cseredarabra lehet cserélni ezzel viszont nem sok cég foglalkozik. Láttunk olyan megoldást hogy a belső ablak helyére egy fa vagy műanyag bukó nyíló ablakot építettek be. Ez esztétikailag sem nyújt szép látványt és a régi épületektől is idegen.

Palló tokos ablakok zárása általában riglivel vagy tolózárral megoldott. Többnyire elég rossz állapotban vannak. A konstrukció sajátosságaiból adódóan a víz is könnyen utat talált befelé ezért elkorhadtak, megereszkedtek. Mint emlitettem ezek kifelé nyíltak ezért a diópántok vagy sarokpántok amivel szerelték szintén rozsdásodtak néhány darab le is szakadt. Palló tokos ablakoknál a külső szárnyakat meg kell vizsgálni, hogy ha elkorhadt az milyen mértékű, javítása megéri vagy sem. Amelyek menthető állapotban vannak azoknak a javítását vállaljuk, itt különös figyelemmel járunk el és betartva a műemlékre vonatkozó szabályokat. Javítását illesztéssel kezdjük, túlzott megereszkedés esetén az üveget eltávolítjuk az ablak keretet szétszedjük, derékszögbe állítjuk és új vasalattal látjuk el, összeragasszuk és csavarozzuk. Kisebb mértékű korhadás esetén kifoltozzuk vagy egy részét pontos másolat elkészítése után cseréljük, amennyiben lehetséges, modern zárszerkezettel látjuk el. Vállaljuk ezeknek a nyílászáróknak az illesztését, vasalat és zárcseréjét, korhadás esetén foltozását! Szigetelését!

Kapcsolt gerébtokos ajtók és ablakok

Ezek leginkább régi polgári lakásokban (Bérházakban) és családi/kertes házakban találhatóak. Kapcsolt gerébtokos ablak fő jellemzője, hogy van egy külső és belső ablak vagy ajtó egymástól 10-20 centiméter távolságra. Kapcsolt gerébtokos nyílászáróknak, legyen az ajtó vagy ablak több típusa létezik. Van 1 szárnyú, 2 szárnyú, bukó, távnyitós és 3-4 szárnyú. Felső ablakok szoktak távnyitósak lenni ahol egy alsó karral ellátott felső szerkezet van, és a külső és belső szárny távtartókkal van összekapcsolva így egyszerre buktatható.

  • A 3-4 szárnyas kapcsolt gerébtokos Ajtó vagy Ablak
    Ezek lehetnek nyíló vagy harmonika. Általában ha 3 szárnyas akkor a baloldali szélső szárny bezárt állapotban úgynevezett tolózárral / toló retesszel fixálható, zárható. Erre a szárnyra van felpántolva a második szárny. A harmadik szárny a tok jobb oldalán helyezkedik el és jobbra nyílik ezen a szárnyon található az úgynevezett régi “karmos” vagy modernebb “Bascule” zár. A zárakról lentebb olvashat!
  • 2 szárnyas kapcsolt gerébtokos Ajtó Ablak
    2 szárnyuaknál értelemszerűen a bal szárny balra a jobb szárny jobbra nyílik. Szinte minden 2 vagy többszárnyú kapcsolt gerébtokos ajtónál vagy ablaknál a jobb oldali szárnyon van a karmos vagy bascule zár. Néhány ritka esetben fordítva van kialakítva a 2 szárny ilyenkor a baloldalin helyezkedik el a zár, ilyen esetben a bal szárnyat kell utoljára bezárni.
  • 1 szárnyas kapcsolt gerébtokos Ajtó Ablak
    1szárnyas kapcsolt gerébtokos Ajtó Ablak esetén 3 féle zárszerkezettel találkozhatunk. Ajtó esetén létezik a régi karmos zárral szerelt és a hagyományos középen úgynevezett 90 es kulcsos zárral szerelt. Ez lehet sima kulcsos vagy hengerzár betétes Ablak esetében találkozhatunk félfordítós (nyelves) zárral. Ez lehet rászegező vagy lehet bevéső. ebben az esetben az ablakon 2 kilincs található az ablak szárnyon, egy kilincs a felső részen és egy kilincs az alsó részen vagy pedig találkozhatunk szintén a karmos zárral. Régebbi típusoknál nem félfordítós (nyelvzár) hanem talpas rigli található. 1 szárnyu esetében találkozhatunk jobbos és balos kivitellel is.

Javítási folyamat:

  • Ajtók ablakok illesztése
    Ez egy összetettebb feladat, több szempontot is figyelembe kell venni. Egy ajtó vagy ablak javítás az illesztéssel kezdődik amelyet többféle képpen végzünk. Elsőként a pántok állításával ha ez nem elegendő akkor gyalulással, csiszolással. Ezek azért fontosak , hogy az ajtó vagy ablak ne akadjon ne surlodjon ne kelljen rángatni vagy bezárásnál ütögetni, és minél közelebb állítsuk a nyílászárót a tokhoz, továbbá arra is figyelni kell, hogy mindenhol körbe rátakarjon a tokra mert a későbbiekben a szárnyak falcára kerül fel a szigetelés. Ha nem takar rá az ablak megfelelően a szigetelés semmit sem ér
  • Vízbefolyás
    Ha önnél befolyik az ajtón vagy ablakon a víz ennek több
    oka lehet. Vízvetők alsó nút hiánya, vízvetők korhadása, javítása egyszerű, a régi vízvetőket kicseréljük amennyiben szükséges. Korhadásnál minden esetben párban cseréljük a melette lévő szárnyal egyetemben ez a 2 szárny bezárásánál a vízvetők illeszkedése és esztétikája miatt is fontos. Súlyosabb esetben a tok alsó részének az esetleges korhadása, kopása, vagy a nem megfelelő
    vízelvezetés. Ilyen esetben átalakítjuk a tok alsó részét, hogy az esővíz a megfelelő azaz a külső irányba tudjon csak távozni. Korhadás esetén a tok alsó részét kicseréljük.
  • Karmos zár és Bascule zár
    Utóbbi általában nem igényel cserét csak egy olajozást, beállítást. A régi karmos zárnak szinte minden esetben a cseréjét szoktuk javasolni, ennek több oka van: Az egyik, hogy eléggé kopó rugós-csúszó zár. javítása inkább csak ideiglenes megoldás. A másik probléma, hogy sok esetben szigetelés után nem zár megfelelően, nem húzza oda az ablak vagy ajtó szárnyat a tokhoz, vagy akár ki is pattanhat a helyéről. Csak nagyon kivételes kitűnő állapotban lévő karmos zárat hagyunk meg ami elég ritka. Egy eleve használt karmos zárszerkezet lehet egy hónap múlva vagy fél év múlva tönkremegy és a cseréje csak zárszerkezet bontással megoldható, ami egy felújítás után elég nagy kellemetlenséget és plusz költséget okozhat. Karmos zárat mi a modernebb Bascule zárra szoktuk cserélni ami egy rúd zár, végtelenül egyszerű szerkezet és erős anyagból készül, meghibásodása gyakorlatilag nincs megfelelő olajozás alkalmazása esetén (ez házilag is megoldható bárki számára). Élettartama 60-80 év és tovább. Zár cserén / javításán kívül a következő problémák szoktak előfordulni egy kapcsolt gerébtokos nyílászáró esetén:
  • Korhadás, rohadás, elöregedés
    Gyakran találkoztunk már olyan problémával, hogy a nem megfelelő felületkezelés hiánya
    miatt elkorhadt a tok alsó része vagy az ablak vagy ajtó szárny bizonyos részei. Ez a probléma sem okoz gondot. Amennyiben nem a teljes tokra vagy ablakra terjedt ki a korhadás nagy tapasztalattal rendelkezünk ezeknek a foltozásában. Ilyenkor a korhadt részeket kivágjuk, és új részt gyártunk a tokhoz vagy a szárnyhoz. Ezeket összecsapozzuk, ragasszuk, és csiszoljuk. Mivel a régi tipusu ablak szárnyain is díszítések vannak mi ezeket sikerrel leutánozzuk vagy legalábbis nagyon hasonlóra készítjük el. Így ezek a komolyabb beavatkozások mázolás után észrevehetetlenek. Mikor elkészültünk az asztalos résszel és szerkezetileg tökéletes az ablak, jöhet a mázolás. A mázolást nem mi végezzük hanem erre szakosodott partnerünk akit jó szívvel tudunk ajánlani. Amikor elkészült a mázolás akkor lehet leszigetelni az ablakot. 2 Féle szigeteléssel dolgozunk kapcsolt gerébtokos nyílászáró esetén Nútmarásos szigetelés és öntapadós gumi szigetelés. Ezeket sohasem keverjük a különböző adottságaik miatt. Azt, hogy mikor melyiket alkalmazzuk ezt a nyílászáró adottságai és lehetőségei szerint döntjük el.
  • Elhajlás, vetemedés:
    Régi nyílászárók esetén gyakori hiba az elvetemedés és az ajtó vagy ablak nem működik rendesen. Az ilyen problémákat általában úgynevezett ékeléssel javítjuk vagy pedig a résbe lécet gyalulunk be.

Teschauer ajtók és ablakok

A Teschauer típusu Ajtók és Ablakok fő jellemzője, hogy 1 szárny 2 réteg üvegből áll és a szárnyak szétnyithatóak. Vagy csavarral vagy fel és lenyitható retesszel vannak szerelve. Némelyik darabnál gomb benyomása után nyíló csappantyúval. Több fajta létezik belőlük, 1 szárnyú, 2 szárnyú, Bukó (ez lehet lefelé és felfelé bukó) Forgó (ez lehet függőlegesen és vízszintesen forgó)

  • 1 Szárnyu Teschauer Ajtó Ablak
    3 féle zárral szerelték Félfordítós, régi karmos, és görgős zárral. Ezeknél a típusú ablakoknál általában egy illesztés és zárólemezek beállitása, vízvető csere elegendő, plusz a szigetelése.
  • 2 Szárnyu Teschauer Ajtó Ablak
    Szinte kivétel nélkül a “bascule” zárral vannak szerelve , zárcsere ritka esetben szükséges. Elvétve találkozhatunk karmos zárral ezeknek a cseréjét szoktuk javasolni. Illesztése, zárbeállítás, esetleg vízvetőcsere és szigetelés elegendő.
  • Bukó Teschauer Ablak.
    Ez lehet felfelé és lehet lefelé bukó.
    A felfelé bukó ablakok többnyire a panelházak konyháiban találhatóak, görgős zárral vannak szerelve csakúgy mint a szobai normál bukó ablakok. Illesztése, zárbeállítás, esetleg vízvetőcsere és szigetelés elegendő.
  • Forgó Teschauer Ablak.
    Ez lehet függőlegesen és vízszintesen forgó.A vízszintesen forgó ablakokat illeszteni szoktuk, és leszigetelni, más különösebb probléma nem szokott előfordulni velük Görgős zárral vannak szerelve ami ritkán hibásodik meg. A függőlegesen forgó ablak szintén görgős zárral vannak szerelve, illeszteni szoktuk, esetleg vízvetőt cserélünk és szigeteljük. Gyakran keresnek azzal a problémával, hogy nehéz a takarítása. Ilyen esetben vállaljuk a forgóablak átalakítását nyíló ablakká.

Javítási folyamat:

  • Ajtók ablakok illesztése
    Ez egy összetettebb feladat, több szempontot is figyelembe kell venni. Egy ajtó vagy ablak javítás az illesztéssel kezdődik amelyet többféle képpen végzünk. Pántok állításával, gyalulással, csiszolással. Ezek azért fontosak , hogy az ajtó vagy ablak ne akadjon ne súrlódjon ne kelljen rángatni vagy zárásnál ütögetni, és minél közelebb állítsuk a nyílászárót a tokhoz, továbbá arra is figyelni kell, hogy mindenhol körbe rátakarjon a tokra mert a későbbiekben a szárnyak falcára kerül fel a szigetelés. Ha nem takar rá az ablak megfelelően a szigetelés semmit sem ér.
  • Vízbefolyás
    Ha önnél befolyik az ajtón vagy ablakon a víz ennek több oka lehet. Vízvetők alsó nút hiánya, vízvetők korhadása, javítása egyszerű, a régi vízvetőket kicseréljük amennyiben szükséges, korhadásnál minden esetben párban cseréljük a mellette lévő szárnyal egyetemben ez a 2 szárny bezárásánál a vízvetők illeszkedése és esztétikája miatt is fontos. vagy súlyosabb esetben a tok alsó részének az esetleges korhadása, kopása, vagy a nem megfelelő vízelvezetés. Ilyen esetben átalakítjuk a tok alsó részét, hogy az esővíz a megfelelő azaz a külső irányba tudjon csak távozni. Korhadás esetén a tok alsó részét kicseréljük.
  • Karmos zár és Bascule zár
    Utóbbi általában nem igényel cserét csak egy olajozást, beállítást. A régi karmos zárnak szinte minden esetben a cseréjét szoktuk javasolni, ennek több oka van: Az egyik, hogy eléggé kopó rugós-csúszó zár. javítása inkább csak ideiglenes megoldás. A másik probléma, hogy sok esetben szigetelés után nem zár megfelelően, nem húzza oda az ablak vagy ajtó szárnyat a tokhoz, akár ki is pattanhat a helyéről. Csak nagyon kivételes kitűnő állapotban lévő karmos zárat hagyunk meg ami elég ritka. Egy eleve használt karmos zárszerkezet lehet egy hónap múlva vagy fél év múlva tönkremegy és a cseréje csak zárszerkezet bontással megoldható, ami egy felújítás után elég nagy kellemetlenséget és plusz költséget okozhat. Karmos zárat mi a modernebb Bascule zárra szoktuk cserélni ami egy rúd zár, végtelenül egyszerű szerkezet és erős anyagból készül, meghibásodása gyakorlatilag nincs megfelelő olajozás alkalmazása esetén. Ez házilag is megoldható bárki számára. Élettartama 60-80 év és tovább. Zár cserén / javításán kívül a következő problémák szoktak előfordulni
  • Korhadás, rohadás, elöregedés
    Gyakran találkoztunk már olyan problémával, hogy a nem megfelelő felületkezelés hiánya miatt elkorhadt a tok alsó része vagy az ablak vagy ajtó szárny bizonyos részei. Ez a probléma sem okoz gondot. Amennyiben nem a teljes tokra vagy ablakra terjedt ki a korhadás nagy tapasztalattal rendelkezünk ezeknek a foltozásában. Ilyenkor a korhadt részeket kivágjuk, és új részt gyártunk a tokhoz vagy a szárnyhoz. Ezeket összecsapozzuk, ragasszuk, és csiszoljuk. Mivel a régi tipusu ablak szárnyain is díszítések vannak mi ezeket sikerrel leutánozzuk vagy legalábbis nagyon hasonlóra készítjük el. Így ezek a komolyabb beavatkozások mázolás után észrevehetetlenek. Mikor elkészültünk az asztalos résszel és szerkezetileg tökéletes az ablak, jöhet a mázolás. A mázolást nem mi végezzük hanem erre szakosodott partnerünk akit jó szívvel tudunk ajánlani Amikor elkészült a mázolás akkor lehet leszigetelni az ablakot. 2 Féle szigeteléssel dolgozunk teschauer nyílászáró esetén Nútmarásos szigetelés és öntapadós gumi szigetelés. Ezeket sohasem keverjük a különböző adottságaik miatt Azt, hogy mikor melyiket alkalmazzuk ezt a nyílászáró adottságai és lehetőségei szerint döntjük el.
  • Elhajlás, vetemedés
    Régi nyílászárók esetén gyakori hiba az elvetemedés és az ajtó vagy ablak nem működik rendesen. Az ilyen problémákat általában úgynevezett ékeléssel javítjuk vagy pedig a résbe lécet gyalulunk be.

Bukó-, Nyíló-, Emelő-, Toló nyílászárók
Fa, Műanyag, Alumínium

Javításuk nagyon összetett feladat, mindenképpen szakembert igényel és nagy tapasztalatot. Ajtók és Ablakok esetén egyaránt bonyolult több részből álló zárszerkezettel találkozhatunk. Sajnos ezek a zárelemek és tartószerkezetek is ötvözet anyagból készülnek amelyek eléggé hajlamosak a kopásra, törésre! Nem megfelő karbantartás és évenként legalább egy alkalommal olajozás elmúlasztása esetén elég mélyen a zsebünkbe nyúlhatunk ha javításra kerül a sor.

Mi azt szoktuk javasolni, hogy 1-3 évente érdemes szakemberrel átvizsgáltatni a későbbi kopásból, törésből adódó költségesebb javítások elkerülése miatt. Ezek a típusu nyílászárók hajlamosak az évek alatt megereszkedni, lógni, akadni, súrlódni. Számos esetben találkozunk, hogy egyszerre bukik és nyílik. Ennek oka lehet az időszakos átvizsgálás elmulasztása és ebből eredő túlzott megereszkedése. Ezt egy beállítással általában lehet javítani. Rosszabb esetben a felső zárelem vagy bukó olló, felső zárelem törése okozza. Ezt egy helyszíni alapos átvizsgálással kiderítjük és pontos árajánlatot készítünk az elvégzendő munkáról. Több fajta vasalattal is találkozhatunk. pl: Roto, Aubi, Siegenia (si), Maco, Schüco, G-U, Elzett, Bks, Kfv, Selve, Cisa, Kappa, Euro Line, Giesse stb.

Bármelyik vasalatról is legyen szó mindegyik típus beállítását, javítását, cseréjét, kiegészítését vállaljuk! Garanciával! Továbbá vállaljuk az elöregedett esetleg hiányos szigetelés cseréjét, pótlását. Minden esetben a gyári nútmarásos speciális gumit használjuk. Fa esetén típustól függetlenül az esetlegesen elkorhadt részeket cseréljük, foltozzuk.

Bejárati, Beltéri, Erkély Ajtók

Itt is nagyon sokfélével találkozhatunk. Például, Fa, Műanyag, MDF, Furnér stb. Ezek lehetnek 1 vagy 2 szárnyúak

Vállaljuk Régi polgári lakásokban található 1 vagy 2 szárnyú ajtók illesztését, beállítását, vasalat cseréjét, átpántolását, zárak szárszerkezetek javítását vagy cseréjét, betörés utáni helyreállítását szigetelését, . Amelyek a régi diópánttal vannak szerelve szinte soha nem kell átpántolni, ezek ugyanis 500 évet is kibírnak. Beltéri és kültéri 1 szárnyúak esetén átfordítását ellenkező nyitási irányba, jobbosról balosra vagy fordítva, 2 szárnyú és 1 szárnyú beltéri esetén átfordítását, ellenkező helyiségbe való nyitását (szobából étkezőbe vagy fordítva).

Panelház bejárati ajtók és beltéri ajtók. Ezek többnyire furnér vagy farostlemez ajtók. Vállaljuk ezek zárcseréjét, átpántolását, illesztését, betörés utáni helyreállítását, szigetelését, Átfordítását ellenkező nyitási irányba (jobbosról balosra vagy fordítva), legyen az kültéri vagy beltéri. Panelházakban gyakran találkozhatunk olyan beltéri ajtókkal amelyek műanyag borítást kaptak. Ezeknek vállaljuk a cseréjét fa borításra.

Modernebb Fa, Műanyag, MDF bejárati és erkély ajtók. Vállaljuk ezek zár és zárszerkezet cseréjét, átpántolását, illesztését, betörés utáni helyreállítását, átfordítását jobbosról balosra vagy fordítva, és szigetelését!